دیزاین آشپزخانه کوچک

چیدمان شیک و جذاب برای آشپزخانه های کوچک

فرقی نمی کند آشپزخانه شما کوچک باشد یا بزرگ، چیزی که مهم است کاربردی بودن آن است. شما اگر بزرگ ترین آشپزخانه را هم در اختیار داشته باشید تا زمانی که نتوانید به درستی آن را بچینید تا در عین راحتی بسیار کاربردی هم برایتان باشد متراژ بزرگ به کارتان نخواهد امد. به همین خاطر دلیلی برای ناراحتی از کوچک بودن آشپزخانه وجود ندارد شما میتوانید با استفاده از ترفند ها و ایده ها تمامی لوازم خود را در آشپزخانه به زیبایی هرچه تمام تر بچینید و یک فضای بسیار راحت، کاربردی و شیک داشته باشید.

اصول چیدمان آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه کوچک باید چگونه باشد؟

برای چیدمان آشپزخانه کوچک باید کمی دقت کنید و خلاقیت به خرج دهید. عجله نکنید با حوصله و با دقت همه چیز را در آشپزخانه سر جای خود قرار دهید. برای انکه نتیجه کار شما رضایت بخش باشد و بتوانید حس راحتی بیشتری داشته باشید به توصیه های زیر عمل کنید.

در آشپزخانه نهایت استفاده را از کابینت ها بکنید

کابینت ها بخش هایی از آشپزخانه هستند که می توانند کلیه لوازم شما را دردل خود جای دهند تا در زمان نیز به سهولت به آن ها دسترسی داشته باشید. همچنین همه چیز مرتب و دسته بندی شده قرار میگرد و دیدی به ان ها وجود ندارد. اما باید بدانید چگونه لوازم خود را در ان قرار دهید. طبیعی است که هرچه آشپزخانه کوچکتر باشد تعداد کابینت ها و ابعاد ان نیز کمتر خواهد بود. نیاز نیست کابینت ها را همانند ویترین بچینید البته این بدان معنی است که شلخته و بد سلیقه باشید، بلکه به این معنی است که از ارگانایزر ها، شلف ها و … درون کابینت استفاده کنید تا بتوانید کلیه ظروف خود را به صورت مرتب درون آن قرار دهید.

روی کابینت ها را با ویترین اشتباه نگیرید

قرار نیست لوازم برقی و .. را روی کابینت ها قرار دهید. این کار باعث می شود تا آشپزخانه بسیار شلوغ جلوه کند. ان ها را درون کابینت بگذارید و در زمان مورد نیاز از ان جا بردارید و مورد استفاده قرار دهید. البته به عنوان تزئین و همچنین راحتی خود لوازم بسیار کاربردی که در روز از ان استفاده میکنید مانند سرویس چاقو و یا چای ساز و … را میتوانید روی کابینت بگذارید.

وسط آشپزخانه را خالی نگه دارید

برای چیدمان آشپزخانه کوچک نیاز به قرار دادن میز در وسط اشپزخانه نیست. میتوانید آن را در دیوار کناری بگذارید و یا به طور کلی حذف کنید. هرچه آشپزخانه خلوت تر باشد ظاهری زیبا و شیک و البته جذاب تر به خود خواهد گرفت.

اصول دیزاین آشپزخانه کوچک

آشپزخانه را مرتب نگه دارید

شلوغی در هر فضایی باعث میشود تا محیط شلوغ و کوچک به نظر برسد. اگر می خواهید آشپزخانه زیبا و شیک داشته باشید نباید در ان ریخت و پاش کنید و همچنین باید همیشه تمیز نگه دارید. جایی را بلااستفاده رها نکنید از گوشه ها گرفته تا فضای بالای کابینت ها و … سعی کنید با ساختن یک شلف و … بتوانید یک فضای کاربردی از ان بخش ایجاد کرده و مورد استفاده قرار دهید.

کابینت هایی با درب های شیشه ای استفاده کنید

طراحان بر این باور هستند که برای اشپزخانه های کوچک اگر بتوانید به جای کابینت از قفسه ها استفاده کنید محیط بزرگتری در اختیار خواهید داشت. شاید به دلیل سختی تمیز کردن قفسه ها و … ترجیح بدهید که از کابینت های درب دار استفاده نمایید. در این صورت میتوانید کابینت های با درب شیشه یا را انتخاب کنید که فضای درون آن هم مشخص باشد.

تاثیر رنگ در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

رنگ ها در جاوه یک محیط تاثیر بسیار زیادی دارند. در آشپزخانه های کوچک برای انکه محیطی جذاب داشته باشید تا دکوراسیون ان دلباز تر باشد و همچنین بزرگتر به نظر برسد باید از رنگ های روشن و خنثی استفاده کنید. استفاده از این رنگ ها علاوه بر دیوار ها باید بر روی کابینت ها و همچنین لوازم آشپزخانه نیز در نظر داشته باشید. رنگ هایی همچون خاکستری روشن، سفید، طوسی، کرمی و … گزینه هایی است که می توانید در انتخابات خود جای دهید. رنگ آشپزخانه را میتوان با در نظر داشتن تم داخلی سایر بخش های منزل انتخاب کرد و یا به صورت مجزا از ان ها انتخاب نمایید. رنگ های تیره فضا را کوچکتر جلوه می کنند و بهتر است به صورت ترکیبی با رنگ های روشن مورد استفاده قرار گیرد.

چیدمان آشپزخانه کوچک

نکاتی که برای رنگ چیدمان آشپزخانه کوچک باید در نظر داشته باشید:

1- برای دیواری که در نزدیکی گاز قرار دارد تا حد امکان از رنگ های روشن مانند: سفید و … استفاده نکنید چرا که لکه ای روغن و .. در هنگام پخت و پز باعث می شود تا رنگ آن کدر تر شود.

2- برای کف آشپزخانه رنگ روشن در نظر بگیرید. میتوانید در صورت کوچک بودن آشپزخانه از پهن کردن فرش در آن نیز منصرف شوید.

3- کاشی های کف نیز هرچقدر بزرگتر باشند فضا را ایده ال تر خواهند کرد.

4- رنگ گابینت ها هرچقدر روشن تر باشد باعث می شود فضا بزرگنر و مدرن تر به نظر برسد.

5- برای دستگیره درب ها از یرقالات درخشان استفاده کنید.

نورپردازی و اهمیت آن در چیدمان آشپزخانه کوچک

هرچقدر یک فضا کوچک تر باشد اهمیت نور در آن بیشتر می شود. در چیدمان آشپزخانه کوچک بازی با رنگ ها بسیار اهمیت پیدا می کند. استفاده از چراغ های ال ای دی در زیر کابینت ها باعث می شود تا در عین شیک و جذاب بودن محیطی نورانی هم داشته باشید. این کار سبب می شود تا فاصله بین هر دو سمت کابینت ها به نسبت بزرگتر به نظر برسد و همچنین باعث ایجاد سایه شود. این کار را بر روی پیشخوان نیز میتوانید انجام دهید. از لامپ های رشته ای در آشپزخانه غافل نشوید. هرچه میزان نور اشپزخانه بیشتر باشد دلباز تر خواهد بود. استفاده زا این اینه نیز در آشپزخانه باعث انعکاس نور و زیبایی ان خواهد شد. اگر آشپزخانه تان دارای پنجره است سعی کنید از پرده های کوتاه و نازک استفاده کنید که حجم زیادی ندارد تا بتوانید نور طبیعی خورشید را هم در طول روز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه