تاثیر فرش در دکوراسیون منزل

نقش فرش در دکوراسیون منزل ایرانی

هرچقدر هم که خانه ای به سبک اروپایی و با دکوراسیون مدرن و … داشته باشید، باز هم از فرش برای پوشش کف منزل ایرانی استفاده خواهید کرد. فرش به عنوان پوشش و لباس هر خانه ای شناخته می شودو استفاده از آن از دیرباز وجود داشته و جز اصالت های فرهنگ ایرانی به شمار میرود. حضور فرش در خانه هایی به سبک کلاسیک بسیار بیشتر است و در سبک های دیگر مانند: مدرن و … کمی کم رنگ تر می شود. اما همین امر هم نمی تواند نقش آن در دکوراسیون مزل را نادیده بگیرد. فرش ها به خانه شما شخصیت می بخشند و راحتی بیشتری برایتان فراهم میکنند.

فرش در زیباسازی منزل

برای انتخاب فرش در دکوراسیون منزل به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین قدم این است که محل قرار دادن آن و سبک انتخابی خود را انتخاب کنید، حال باید متزاژ مورد نیاز برای آن را اندازه بگیرید تا بتوانید ابعادفرش مناسب را انتخاب کنید. در هنگام خریدفرش برای منزل باید بودجه و سلیقه خودتان را نیز در نظر داشته باشید. با توجه به این موارد میتوانید انتخاب کنید که آیا فرش ماشینی میخواهید و یا قصد خریدفرش دستبافت را دارید. بعد از آن باید کیفیت و تار و پود قرشها را بررسی کنید. قرش ها برای مدت زمان زیادی در خانه شما مورد استفاده قرار خواهند گرفت و باید کیفیت و دوام بالایی داشته باشند. هماهنگی طرح و رنگ آن با چیدمان و تم داخلی منزل را نیز فراموش نکنید.

فرش ماشینی انتخاب کنیم و یا دستبافت؟

پاسخ کاملا واضح و گویا است، اگر بودجه مورد نیا زرا دارید از فرش عا طبیعی با به اصطلاح دستبافت استفاده کنید. این فرشها تنوع طرح و رنگ زیادی دارند، همچنین ضخامت و کیفیت آن ها نیز بیشتر است. فرش ماشینی دارای وزن سبکی بوده و دوام آن نیز به نسبت نمونه دستبافت کم است. اگر مستاجر هستید و دائما در حال جا به جایی بهتر است از نمونه ماشینی استفاده کنید. فرش طبیعی برای سبک کلاسیک بسیار مناسب است. فرش ماشینی را با هر سبک از دکوراسیونی میتوانید مورد استفاده قرار دهید.

تاثیر فرش در زیبایی منزل

نحوه چیدمان فرش در دکوراسیون منزل

همه چیز به خرید و تهیه فرش ختم نمی شود، شما باید آن را به مناسب ترین شکل و در مناسب ترین مکان قرار داده و پهن نمایید. این کار باعث میشود تا جلوه دکوراسیون شما نیز بسیار بیشتر شود. به همین خاطر بهتر است نکاتی که در ادامه ذکر میشود را مورد بررسی قرار داده و تا حد امکان به ان ها عمل کنید.

1- اگرفرش شما دارای طرح های شلوغ و پر رنگ است بهتر است از میزهایی با رویه شیشه ای روی آن استفاده نکنید. چرا که از روی میز طرح زیری آن مشخص خواهد شد.

2- اگر پوشش کف خانه از پارکت، کفپوش چوبی و سرامیک است میتوانید فرشها را با فاصله از یکدیگر قرار دهید.

3- برای خانه های کوچک استفاده از فرشهایی با رنگ های روشن مناسب تر است.

4- فاصله فرشها از دیوار کناری باید حداقل 15 سانتی متر و حداکثر 30 سانتی متز باشد، در زمان چیدمان به این نکته توجه کنید.

5- فرشهای مدرن برای سبک مدرن و فرش های کلاسیک برای سبک های کلاسیک مناسب است.

6- در انتخاب و دیزاین فرش به طرح مبلمان نیز توجه کنید و نمونه ای را تهیه نمایید که با تم آن ها خوانایی داشته باشد.

رایج ترین سوالات در باره فرش و دکوراسیون آن در منزل

همه ما یک سری صحبت ها را از اطرافیان خود شنیده ایم که پایه مبل را روی فرش قرار ندهید، فرش دستبافت را در خانه نشویید و … اما هیچ وقت به دنبال صحت ان ها نبوده ایم و تا به امروز نیز به احتمال زیاد به صورت کامل به آن ها عمل نکرده ایم. برای انکه بتوانید جلوه بی نقص فرش در دکوراسیون منزل خود را شاهد باشید سعی کرده ایم در این بخش به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

انتخاب فرش مناسب برای منزل

فرش را زیر پایه های مبل قرار دهیم یا نه؟

احتمالا برای شما هم پیش امده است که در زمان چیدمان مبلمان منزلتان عده ای به شما گفته اند که آن را وسط سالن پهن کنید و پایه های مبل روی آن قرار نگیرد. یا شایر هم گفته باشند که پایه های مبل را روی آن بگذارید، اما کدام یک از این توصیه ها درست است؟ بادی بداندی که شما میتوانید هر دو این کار ها را انجام دهید. فرش در دکوراسیون منزل به راحتی جای خود را پیدا خواهد کرد نگران این مسائل نباشید اما بهتر است بدانید که هم میتوانید پایه های مبل را روی آن قرار دهید و هم خیر.

پایه ها بیرون ازفرش: این برای مواردی مناسب است که فرش شما کوچکتر از متراز سالن باشد. در این صورت میتوانید پایه ها را بیرون ازفرش قرار داده و فرش را در مرکز سالن قرار دهید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که فاصله پایه مبل ها بافرش در تمامی بخش ها به صورت یکسان باشد.

پایه ها روی فرش: در این نوع از چیدمان ففضا کمی شلوغ به نظر خواهد رسید برای همین برای خانه های کوچک مناسب نیست. در این صورت باید تمامی پایه های جلویی مبل روی فرش قرار گیرد. البته این نوع دکوراسیون برای فرشهایی با طرح های ساده و رنگ های روشن مناسب می باشد.

نکته مهم: این نوع از چیدمان برای پهن کردن فرش در اتاق خواب و زیر تخت هم صدق می کند. هم میتوانید پایه های تخت را روی فرش قرار دهید و هم میتوانید با فاضله از آن بگذارید. اما در خصوص آشپزخانه حتما بایدفرش شما در بخش مرکزی ان قرار گرفته باشد.

نحوه تمیز کردن فرش در دکوراسیون منزل

فرشهای طبعی که در آن ها از نخ های گران و اصل ابریشم و پشم استفاده شده است، در هنگام شست و شو رنگ پس میدهند. به همین خاطر توصیه میکنیم جهت شستن آن ها از قالیشویی کمک بگیرید. اما فرش های ماشینی دارای رنگ های ثابت هستند و میتوانید در خانه نیز به راحتی آن ها مورد شست و شو قرار دهید. در نظر داشته باشید که تمیز بودن فرشها در دکوراسیون داخلی خانه شما و زیبایی آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه