تاثیر رنگ در دکوراسیون

شناخت رنگ ها برای انتخابی ایده آل در طراحی داخلی

هر چیزی که در دکوراسیون محیط به کار گرفته می شود از کوچک تا بزرگ بر روی ذهنیت و وران ما تاثیر میگذارد. علاه بر اشیارنگ آن ها نیز بسیار بر باور و ناخوداگاه ما تاثیر میگذارد. رنگها بسیار قدرتمند تر از ان چیزی هستند که تصور میکنید. به همین خاطر برخی رنگها را با صفت های شاد و برخی غمگین و برخی ملایم و … میشناسیم. در هر مکانی میتوانیم به راحتی با رنگها ارتباط برقرار کنیم. از انجایی که اوقات زیادی را در خانه سپری میکنیم طبیعی است که تاثیر پذیری بالایی از رنگهای اطرافمان داشته باشیم و از همین رو بسیار مهم است که رنگی مناسب انتخاب کرده و در محیط اطراف خود به کار ببرید.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون

شناخت روانشناسی رنگ ها

رنگ ها چه تاثیراتی روی روحیه ما می گذارند؟ این سک سوال بسیار مهمی است که برای یافتن پاسخ آن باید با ویژگی های روانشناختی رنگها آشنا شویم و با توجه به سلایق خودمان آن ها را انتخاب کنیم و در محیط پیرامونمان به کار ببریم.

قرمز: جز پرطرفدار ترین رنگهایی است که نشان از عشق دارد و بسیار گرم و پر حرارت است. آن سرشار از انرژی است و استفاده بیشتر ان در هر فضایی باعث می شود تا انرژی بیشتری در ان فضا حاکم شود. استفاده از آن در محیط هایی همچون سالن نشیمن و یا اتاق غذاخوری و ناهار خوری بسیار توصیه می شود چرا که موجب گفتمان بیشتر افراد با یکدیگر می شود و همچنین اشتهای شما را باز می کند. وجود این رنگ باعث افزایش تنفس و ضربان قلب می شود و فشار خون را نیز بالا می برد به همین خاطر استفاده از ان در اتاق خواب پیشنهاد نمی شود.

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

جز شادی آور ترین رنگ هایی است که تناسب جذابی با نور خورشید دارد. استفاده از این برای سالن نشیمن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام مناسب است. این رنگ شاد روحیه شما را تجدید می کند اما استفاده از ان به عنوان قالب در دکوراسیون پذیرایی و … مناسب نخواهد بود چرا که تحقیقات نشان داده است افرادی که بیشتر در برابر زرد قرار میگیرند دچار آسب پذیری بیشتری هستند. آن برای کودکان در برخی موارد سبب ایجاد حس ناامیدی و خشم می شود. بهتر است برای دکوراسیون اتاق فرزندتان از این دوری کنید. ناگفته نماند که زرد به سرعت روی اعصاب تاثیر گذاشته و آن را تحریک میکند.

رنگ آبی: روانشناسی رنگ در دکوراسیون برای آبی چنین تفسیر میکند که آرامش را برای شما تداعی میکند. اغلب از ان برای سرویس بهداشتی و اتاق استفاده می شود. تماشای آن تنفس را منظم تر کرده و ضربان قلب را کمتر میکند. استفاده از آبی به عنوان یک رنگ قالب در یک محیط باعث ایجاد سکون در آن خواهد شد به همین خاطر بهتر است ان را با سایر رنگهایی همچون سفید، زرد و … تلفیق نمایید. آبی تیره رنگ اندوه است و در صورت تصمیم گیری برای استفاده ازرنگ آبی به سراغ تناژ های روشن آن بروید.

رنگ زرد در دکوراسیون

تاثیر رنگ سبز در منزل

سبز سرشار از طراوت و شادابی است و استفاده از ان برای هر فضایی مناسب است. فرقی نمی کند آن فضا آشپزخانه باشد و یا اتاق شما میتوانید با خاطری آسوده از ان استفاده کنید و شادابی را بخ روح خود هدیه ببخشید. طبق روانشناسی رنگها تماشای رنگ سبز بر باروری نیز تاثیر مثبت فراوانی دارد.

رنگ بنفش: این روزها استفاده از بنفش در خانه ها بسیار رایج شده است. بنفش را نه میتوان رنگ سرد دانست و نه گرم، حد وسطی هم بریا ان تعریف نشده است. این رنگ بسیار لاکچری و جذاب است و سرشار از خلاقیت می باشد. رنگ بنفش تاثیرات مثبت آبی را با خود به همراه دارد و بریا استفاده در اتاق خواب و … مناسب است.

نارنجی: این رنگ پر از هیجان و حال خوب است. انرزی فراوانی دارد و به جنب و جوش شما کمک بسیاری خواهد کرد. استفاده زا آن برای محیط هایی که در ان به دنبال آرامش هستید، مانند نشیمن و اتاق خواب گزینه مناسبی نخواهد بود در مقابل استفاده از ان در باشگاه ها، بوتیک های خرید و فروشگاه ها و … بسیار مناسب خواهد بود. این رنگ را به راحتی با سایر رنگ های ملایم همچون سفید و طوسی و … نیز میتوانید ست کنید و ظاهری جذاب به آن ببخشید.

رنگ بژ: این رنگ را میتوان ترکیبی از قهوه ای و زرد و خاکستری دانست. هرچند به ظاهر رنگی روشن است اما آرامش خاصی در فضا القا می کند. استفاده از ان در دکوراسیون های سبک کلاسیک و سنتی رایج تر است. البته در دکوراسیون مدرن نیز بسیار محبوب است.میتوانید برای مبلمان، پرده وو … از این استفاده کنید و همچنین با دیگر رنگ ها به راحتی ترکیب کرده و آرامش را به خانه خود هدیه دهید.

رنگ نارنجی در دکوراسیون

اثرات رنگ ها در دکوراسیون داخلی

علاوه بر تاثیر روانشناسی رنگ در دکوراسیون، بر روی میزان روشنایی محیط نیز اثر مستقیم دارد. هرچه یک فضا را بارنگ های تیره طراحی کنید میزان روشنایی در آن کمتر خواهد شد هرچند که کلی نورپردازی کرده و لامپ به آن بزنید. در مقابل اگر از رنگ های روشن الهام بگیرید محیط شما بسیار روشن تر و درخشان تر خواهد بود. هرچه دکوراسیون خانه ای روشن تر باشد به نظر بزرگتر می رسد و همچنین دلباز تر و زیبا تر خواهد بود.

انتخاب رنگ دکوراسیون

در انتخاب رنگ دکوراسیون مورد نظر تنها بر زیبایی آن توجه نکنید بلکه باید تاثیرات روانشناسی آن را در محیط مد نظر داشته باشید و با جمع بندی آن ها انتخابی عاقلانه داشته باشید. شما مدت زمان زیادی را در بین این رنگها سپری خواهید کردپس باید آسایش و راحتی در کنار زیبایی آن احساس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه