نحوه دکوراسیون سنتی منزل

دکوراسیونی ساده و جذاب به سبک ایرانی

همه ما ایرانی ها هرچقدر هم با سبک مدرن و غرب گرایی آمیخته شویم باز هم به گذشته و سنت خود تعلق خاطر داشته و در ذهن خود با آن عجین شده ایم.دکوراسیون سنتی طرفداران منحصر به فرد خود را دارد که کم هم نیستن و امروزه در بیشتر خانه ها رواج یافته است. اگر علاقه مند به سبک سنتی هستید و یا می خواهید در گوشه ای از خانه خود دکوراسیونی به یاد گذشته داشته باشید تنها کافی است به ترفندهایی که در ادامه خواهیم گفت عمل کند و خانه ای متناسب با سلیقه خود داشته باشید.

نحوه دکوراسیون سنتی ایرانی

ترفندهای ساده برای داشتن دکوراسیون سنتی ایرانی

اجرا این ترفندها بسیار ساده است. اما بهتر است قبل از شروع به رعایت و اجرا آن ها این نکته را مد نظر داشته باشید که داشتن دکوراسیون سنتی ایرانی به معنی استفاده از لوازم کهنه و قدیمی نیست بله استفاده از لوازمی با سبک و سیاق دوران گذشته است. با روشن شدن این موضوع بهتر است بدون اتلاف وقت سراغ اصل مطلب برویم.

در دکوراسیون سنتی، ظروف قدیمی انتخاب کنید

از الزامات مهم و پر کاربرد در هر خانه ای ظرف و ظروف می باشد. بهتر است از ظروف سفالی با رنگ های جذاب سرمه ای، فیروزه ای و … برای استفاده روزمره و دم دستی در دکوراسیون سنتی خود بهره ببرید. استفاده از یک سری طرح های عتیقه و قدیمی مانند سرویس گل سرخ نیز گزینه های دیگری برایتان خواهد بود که میتوانید با توجه به نظر شخصی تان انتخاب کنید.

در طراحی سنتی منزل، کنج بدون مبلمان داشته باشید

همانطور که میدانید در سبک سنتی ایرانی مبلمان جایی ندارد. به جای مبل از پتو و پشتی استفاده میشود. اگر میخواهید دکوراسیون سنتی ایرانی را به سبک مدرن داشته باشید میتوانید از تخت ها و نیمکت های سنتی استفاده کنید. اگر فضای دکوراسیون سنتی سالن شما بزرگ است در هر گوشه آن میتوانید یک نمونه از آن را اجرا کنید. اما فراموش نکنید که الویت با پشتی است.

در دکوراسیون سنتی، کرسی بگذارید

کرسی که عبارتی برای همه ما آشنا است و اگر خاطره ای هم با آن نداشته باشیم اما نا خودآگاه تصویری از آن در ذهنمان داریم. میتوانید با قرار دادن کرسی دکوراسیون سنتی ایرانی را خلق کنید. البته کمی مدرن تر و با لوازم پیشرفته تر امروزی که آلودگی و خطری نیز به همراه نداشته باشد. میتوانید از گودال گفتگو برای این کار بهره ببرید تا فضاسازی منزل سنتی نیز به صورت کامل انجام شود.

ترفند دکوراسیون سنتی

برای تزیین دکوراسیون سنتی، رومیز های دست دوز برگزینید

ترمه ها، پارچه های دست دوز و … که برای طراحی آن ها از نقش های اصیل ایرانی استفاده شده است گزینه بسیار جذاب و زیبایی برای انداختن روی میزها، طاقچه ها، اوپن آشپزخانه و … است. اغلب رنگ های قرمز، سفید و فیروزه ای آن بسیار رواج دارد.

بالشتک غلتکی سنتی را با کوسن ها ترکیب کنید

بر روی مبلمان و یا در کنار پشتی و در مقابل دیوار علاوه بر بالش ها و کوسن ها از بالشتک های غلتکی به صورت جفت در روی یکدیگر استفاده کنید. این المان را میتوان از اصلی ترین عناصر دکوراسیون سنتی ایرانی دانست. میتوانید جهت نظم بخشیدن به محیط و زیبایی بیشتر روی آن روبالشی جذاب با طرح های متنوع سنتی نیز قرار دهید.

گلیم و جاجیم در د کوراسیون سنتی تنها فرش نیستند

خوب میدانید که گلیم و جاجیم به صورت دستی بافته میشوند و اغلب به عنوان فررش بر روی زمین انداخته می شود. لازم به ذکر است که از آن ها تنها برای پهن کردن روی زمین استفاده نمی شود. میتوانید بر روی کف پوش های سرامیکی و چوبی خود نیز پهن کنید. جالب تر از آن که میتوانید به عنوان تابلو فرش بر روی دیوار نصب کنید و یا آن ها را بر روی مبل و تخت موجود در گوشه ای از سالن قرار دهید تا المانی تزئینی و سنتی و همچنین کاربردی در منزل به نظر برسد.

در دکوراسیون سنتی ایرانی از لوازم چوبی بی بهره نمانید

برای کابینت بندی آشپزخانه کمد بندی اتاق ها و سرویس خواب و … باید یک متریال را انتخاب نمایید و چه متریالی مناسب تر از چوب که عنصری از طبیعت است و از گذشته های دور نیز مورد استفاده قرار گرفته است. رنگ طبیعی آن بسیار مناسب است و توصیه میشود اما با توجه به سلیقه خود میتوانید از دیگر رنگ ها نیز انتخاب نمایید.

دکوراسیون سنتی ایرانی

برای سنتی نشان دادن از دیوار پوش هایی با طرح آجر و چوب استفاده کنید

برای زیبایی و سنتی نشان دادن محیط و تغییر آن بهتر است به سراغ دیوارپوش ها بروید. دیوار پوش ها رنگ های بسیار متنوع در طرحهای گوناگون دارند. طرح هایی مانند: تنه درخت، آجر، هنرهای دستی و … که نشانه ای و رابطه ای با دکوراسیون سنتی ایرانی دارند بهترین گزینه است. میتوانید بر روی طرح های کاشی قدیمی نیز حساب باز کنید.

تم دکوراسیون سنتی خود را با رنگ های گرم تکمیل کنید

در دکوراسیون سنتی ایرانی عمدتا از رنگ های گرم مانند: قرمز، سبز، قهوه ای و سرمه ای استفاده میشود. این رنگ ها حس آرامش و گرما و عشق را به فضا القا میکنند. بهتر است تم رنگی خود را در راستای یکی از آن ها انتخاب کرده و پیش ببرید.

قفسه ها را به طاقچه تبدیل کنید

طاقچه ها پایه ثابت منازل ایرانی بودند و امروزه نیز هستند. میتوانید از آن ها به عنوان محل مناسبی جهت قرار دادن کتاب، آینه شمعدان و لوازم دکوری استفاده کنید. هر فرو رفتگی و یا برآمدگی میتواند حکم طاقچه را برایتان داشته باشد. از رومیزی های دست دوز نیز بر روی آن قرار دهید و از بخش جلوی آن آویزان کنید.

از پرده های ضخیم و مخمل کمک بگیرید

وجو پرده در خانه سنتی ایرانی جماعت از گذشته های دور بوده و بسیار اهمیت داشته است. پرده های بلند با کناره های از جنس مخمل با رنگ های قرمز و زرشکی علاوه زیبایی که به محیط میدهد باعث اشرافی نشان دادن دکوراسیون سنتی نیز میشود.

نکات مهم در دکوراسیون سنتی ایرانی

– از سماور به جای چایسازهای برقی امروزه استفاده کنید. – از لوازم دکوری دست ساز استفاده کنید. – از تابلو فرش های دست بافت برای تزئین دیوار استفاده کنید. – تعداد آینه های زیادی در خانه به کار نبرید. – میتوانید از صندوقچه های فانتزی با طرح های سنتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه