انواع متنوع پتینه کاری

پتینه کاری چیست؟

پتینه هنری است جذاب و کلاسیک که سرچشمه آن به کشور ایتالیا باز میگردد. پتنیه کاری توسط رنگ آمیزی اشیا و سطوح مختلف به سبکی نوستالژیک ایجاد می شود. به عبارتی رنگ آمیزی سطوح و اشیا به منظور کهنگی آن و جلوه قدمتی چندین ساله و اصیل را پتینه کاری میگویند. به همین خاطر به آن ترفند قدیمی کردن نیز میگویند. از این هنر میتوانید در دکوراسیون داخلی و همچنین بازسازی خانه و لوازم آن نیز استفاده نمایید. با این روش شما بافتی جدید روی اجسام ایجاد مینمایید که امکان استفاده مجدد از آن را برایمان فراهم میکند.

انواع پتینه کاری

کاربرد پتینه کاری چیست؟

از پتینه کاری میتوانید در ساختمان سازی جهت جلوه بخشیدن به ظاهر بیرونی و همچنین معماری داخلی آن استفاده کنید. پتینه کاری میتواند جایگزین مناسبی برای کاغذ دیواری و یا رنگ کردن دیوارها نیز باشد. طرحی جدید و جالب که نتیجه ای تاریخی و قدیمی دارد. البته با استفاده از آن میتوانید بافت های مختلف براق، مات، برجسته، یکدست و … را ایجاد نمایید که این بخش از کار به سلیقه شخصی شما باز میگردد و بستگی به انتخابتان دارد. علاوه بر خانه در تابلو سازی نیز از پتینه کاری استفاده بسیاری می شود. با استفاده از آن میتوانید تابلوهای شیک و زیبایی ایجاد نمایید. شما قادر به انتخاب هر طرحی خواهید بود. علاوه بر این میتوان در بازسازی لوازم خانگی، لعاب کردن، لوازم دکوری، گلدان ها و … نیز از پتینه کاری استفاده نمود.

انواع پتینه کاری

پتینه کاری یک عمل واحد و کاملا مشخصی است. اما شما میتوانید از آن برای ایجاد هر طرحی استفاده کنید، همین امر باعث ایجاد انواع مختلف آن می شود که میتواند سلایق گوناگونی را پوشش دهد. به هر سبکی که علاقه داشته باشید میتوانید از پتینه استفاده کنید. انواع پتینه کاری عبارتند از:

پتینه کاری به سبک کلاسیک:

از این نوع از پتنیه کاری برای ایجاد لوازم آنتیک و کلاسیک استفاده میشود که جلوه فوق العاده بی نقصی به محیط القا میکند. در این روش شما به لوازم جدید ظاهری قدیمی میبخشید که باعث میشود تا دکوری جدید برای محیط خود داشته باشید. البته این روش بر روی سطوح صاف امکان پذیر است و برای آن که بتوانید روی دیگر سطوح نیز اط آن بهره مند شوید باید از روغن مخصوص شاپان کاری استفاده نمایید. با این هنر ارتباطی جذاب بین لوازم خود خ

پتینه به سبک مدرن:

این نوع از پتینه به دلیل تلفیق آن با ایده های نو با عملی قدیمی بسیار پر طرفدار است. اغلب از آن در ساخت تابلوها استفاده می شود. اما برای سایر موارد نیز کارایی بالایی دارد. علی الخصوص جهت زیباسازی دیوارها به سبک مدرن بسیار ایده ال است. میتوانید با استفاده از آن پوشش نقره ای و یا چوبی روی لوازم و سطوح مختلف اجرا کنید که شما را شیفته خود نماید. از دیگر ترفندهای استفاده از پتینه مدرن به هنگام زرد شدن کاغذ دیواری بعد از مدتی استفاده است که باعث میشود تا بتوانید آن را همانند روز اول ترمیم کنید.

پتینه کاری روی چوب:

شاید جذاب باشد اگر بدانید یکی از لوازم خانه تان به رنگ استیل و ظاهری مقاوم و ظریف است اما در حقیقت جنس آن از چوب است. پتینه کاری بر روی چوب یکی از رایج ترین نوع آن است که روی قطعه های چوبی اجرا می شود. استفاده زا رنگ های متنوع و گوناگون روی ظاهر چوب تاثیربسیار زیادی دارد. همچنین با بهره گیری از آن میتوانید خوردگی لوازم چوبی را نیز بر طرف نمایید.

کاربرد انواع پتینه کاری

دکوراسیون خانه با استفاده از پتینه کاری

استفاده از پتینه کاری در دکوراسیون منزل بی شک موجب ایجاد تنوع خواهد شد. اگر شما هم مایل به اجرا آن در منزل هستید میتوانید یکی از دیوار ها را به آن اختصاص دهید و با رنگ متناسب با تم داخلی آن را اجرا کنید. بهتر است به سراغ دیواری بروید که ترک دارد و یا رنگ آن بر جلوه فضا بسیار تاثیر گذار است. با این روش نه تنها دیوار را ترمیم خواهید کرد بلکه خانه را از یکدستی قدیمی خود بیرون خواهید آورد. علاوه بر دیوار میتوانید روی کانتر اشپزخانه، میز ناهارخوری، دیوار راهرو و … نیز آن را اجرایی کرده و مورد استفاده قرار دهید.

دکوراسیون اتاق با استفاده از پتینه کاری

اینکه یکی از دیوارهای اتاقتان را با پتینه کاری پوشش دهید ساده ترین انتخاب برای شما خواهد بود. اما بهتر است به سراغ اشیا کوچک بروید تا جذابیت محیط را دو چندان کنید. برای مثال از میز کارتان شروع کنید. سطحی مسطح که کاربرد بسیاری داشته و در محیط نیز میتوان به عنوان مرکز کانونی از آن استفاده کرد. تنها کافی است چند رنگ ترکیبی انتخاب کرده ور وی آن اجرایی کنید. علاوه بر سطح میز تابلوها، تاج تخت و … نیز گزینه هایی دیگری است که پیش رو خواهید داشت.

کاربرد پتینه کاری زیبا

پتینه کاری چگونه انجام می شود؟

پتینه کاری یک هنر است قطعا شما باید توانایی انجام آن را داشته باشید و همچنین خلاقیت را چاشنی کارتان قرار دهید. در اولین قدم باید لوازم مورد نیاز برای پتینه کاری را داشته باشید تا بتوانید کاری بی نقص انجام دهید. بعد زا تهیه لوازم باید طرح خود را انتخاب کنید. طرح فرشته و ابرو باد جز محبوب ترین ها می باشد. سپس باید روش کار را انتخاب کنید. پتینه کاری به روش های گوناگونی به صورت مبتدی و حرفه ای قابل انجام است. ساده ترین آن که بتوانید شما هم در خانه انجام دهید شامل موارد زیر است:

پتینه کاری و زیبایی دکوراسیون

پتینه کاری با اسفنج

در پتینه کاری با اسفنج شما بعد از رنگ کردن سطح مدنظرتان با استفاده از یک تکه اسفنج آغشته به رنگ روی سطح ضربه خواهید زد. به همین راحتی میتوانید این کار را به زیبایی هرچه تمام انجام دهید. نکته مهم انتخاب ترکیب رنگی مناسب است که علاوه بر ظاهری زیبا با محیط شما و همچنین دکوراسیونتان نیز سازگار باشد.

رنگ برداری با پارچه

این نیز یکی از ساده ترین روش ها است. تنها کافی است دیوار مد نظرتان را با رنگی رقیق پوشش دهید و سپس با استفاده از یک تکه پارچه نخی و زبر که در دستتان مچاله کرده اید بر روی آن ضربه بزنید تا هم رنگ های اضافه را بردارید و همچنین شکل مچاله شده پارچه بر روی دیوار ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه