اشتباهات رایج طراحی آشپزخانه

نباید های طراحی آشپزخانه که باید بدانید

آشپزخانه ها محلی فراتر از انجام پخت و پز هستند و امروزه به صورت چند منظوره طراحی می شود تا احساس راحتی و کاربردی بسیاری داشته باشید. اما در این میان باید اصول و استاندارد های طراحی را نیز در نظر بگیرید. در بین استاندارد های آشپزخانه یک سری نکات نیز به اشتباه رایج شده است که به موجب آن حس ناراحتی بیشتری در آشپزخانه خواهید داشت. از این رو بهتر است اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه را بشناسید و به ان ها عمل نکنید.

اشتباهات رایج آشپزخانه

اشتباهات رایج طراحی آشپزخانه کدام است؟

موارد بسیاری زیادی در این فهرست وجود دارد اما سعی کرده ایم برخی از مهم ترین ان ها که تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد این فضا دارد را برایتان بیان کنیم. مهم ترین این اشتباهات عبارتند از:

وزن نامناسب کابینت نسبت به دیوار آشپزخانه

دیوار های آشپزخانه اغلب به صورت تیغه هستند و ضخامت زیادی ندارند. به همین خاطر باید به سراغ کابینت هایی با وزن های کم بروید. قرار دادن کابینت های سنگین روی دیوار های نازک خطر آفرین است. گذشته از ان آن کابینت ها باید روی کاشی هایی که به دیوار است نصب شوند. به این معنی که نمی توانید کابینت ها را روی دیوار های گچی نصب کنید. وزن کابینت ها نیز برحسب ابعاد و جنسی که دارند تعیین می شود. شما در هنگام طراحی باید تناسب بین این دو را رعایت کنید.

محل نامناسب قرار گیری وسیله های آشپزخانه

همه ما می دانیم اگر هود در جایی به غیر از بالای اجاق گاز باشد کارایی لازم را در آشپزخانه نخواهد داشت. قطعا زمانی که کارایی مد نظرمان را نداشته باشد وجود آن بی ارزش خواهد بود. وسیله هایی از این قبیل باید درست سر جای خود نصب شوند. شما نمی توانید برای فر خود در کابینت های بالایی جا پیدا کنید چرا که هم وزن زیادی دارد و هم دسترسی به ان دشوار است. برای هر کدام از لوازم خود بخش مجزایی را مشخص کنید و متناسب با کارایی و احتیاجتان ان را طراحی نمایید تا بعد ها با مشکلی مواجه نشوید.

اشتباهات رایج چیدمان آشپزخانه

داشتن سینک کوچکدر آشپزخانه

شاید تعداد کمی از ما به طراحی و ابعاد سینک آشپزخانه توجه کنیم اما باید بدانید که یکی از اشتباهات رایج طراحی آشپزخانه انتخاب صندلی اپن پایه استیل سینک نا مناسب است. امروزه سینک ها تنها در جنس های استیل ساخته نمی شود و نمونه های گرانیتی و … نیز دارد که انتخاب ان به بودجه و نظر شما بستگی دارد. اما قصد خرید هر کدام از ان ها را که داشته باشید باید به ابعاد، عمق و سایر مشخصات آن توجه کنید. بهتر است سینک را در بخشی از آشپزخانه بگذارید که فضای کافی در اطراف ان برای قرار دادن آبچکان، نم گیر و … وجود داشته باشد.

خالی ماندن گوشه های آشپزخانه

این یک ضعف است که شما در زمان طراحی گوشه های آشپزخانه را نادیده بگیرید و در نهایت ان ها را خالی بگذارید. اهمیت استفاده از این گوشه ها زمانی که آشپزخانه شما متراژ کوچکی داشته باشد بسیار بیشتر خواهد بود. با بهره گیری از فضای خالی این قسمت ها می توانید بهینه استفاده را داشته باشید و بخش های مجزایی برای قرار دادن وسیله هایتان داشته باشید. سینی های گردان، درب های کشویی و … از برترین گزینه ها برای طراحی این بخش های اشپزخانه هستند.

نبود کاشی در فضای خالی بین کابینت ها

روی دیوار بین کابینت های بالا و پایین باید کاشی نصب شود. ساخت شلف استیل طلایی و نقره ای با قیمت ارزان هم میتواند موثر باشد. برخی به دلیل قیمت ارزان شیشه ترجیح می دهند یک روکش شیشه ای روی ان نصب کنند. اما از انجایی که کاشی ها دوام و کیفیت بالایی دارند انتخاب بهتری هستند. همچنین تنوع طرح و رنگ آن ها نیز بسیار زیاد است و به راحتی نیز تمیز می شود. فرقی نمی کند برای پوشش این فضا شیشه انتخاب کنید و یا کاشی، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که بدون هر گونه درز و فاصله و … از یکدیگر باشند. بهتر است یک پوشش صاف و یکدست انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

نبود نور کافی در آشپزخانه

از دیگر اشتباهات رایج طراحی آشپزخانه نبود نور کافی است. طبیعی است که تمامی آشپزخانه ها دارای پنجره نیستند و از نعمت نور طبیعی محروم هستند. اما اگر جز ان دسته افراد خوش شانس هستید، که از نور طبیعی بهره مند هستید بهتر است جلوی ان را نگیرید. در صورت نداشتن پنجره نیز می توانید کمبود نور آشپزخانه را با استفاده از لوستر مناسب، نور های مخفی و … رفع نمایید. نورپردازی همان عاملی است که به آشپزخانه شما روحی تازه می بخشد و زیبایی ان را بیشتر از پیش می کند.

اشتباهات آشپزخانه

نبود تهویه مناسب در آشپزخانه

وجود مواد غذایی مختلف در آشپزخانه و همچنین آَشپزی باعث می شود که بوی مواد غذایی متنوعی در هوای محیط بپیچد. ماندگاری این بو در فضا آزار دهنده خواهد بود. شما می توانید با یک تهویه مناسب هوا را تصفیه کنید و از هوای پاک و تمیزی بهره مند شوید.

اصول چیدمان آشپزخانه را رعایت کنید

شاید در ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد اما این یک واقعیت است که باید دکوراسیون آشپزخانه را مطابق با اصول و مدل های میز ناهار خوری پایه استیل انجام دهید. فضای شما باید در عین شیک و ساده بودن برایتان راحت باشد. باید به هر چیزی که نیاز دارید به راحتی دسترسی داشته باشید. اما نباید زیاده روی کنید و کلیه لوازم و وسیله های کاربردی خود را روی کابینت و یا کانتر بچینید. سعی کنید همه ان ها را در دل کابینت هایتان جا دهید.

نکات مهم در طراحی آشپزخانه

علاوه بر اشتباهات رایج طراحی آشپزخانه شما باید به یک سری نکات اساسی نیز توجه کنید. نکاتی که برای داشتن طراحی حرفه ای و کاربردی به شما کمک شایانی می کند. برخی از این نکات عبارتند از:

  1. – به اندازه کافی در آشپزخانه پریز وجود داشته باشد.
  2. – هارمونی رنگی و طرح داشته باشد.
  3. – سطل زباله در معرض دید نباشد و مکان مشخصی برای ان در نظر گرفته باشد.
  4. – شیب آشپزخانه برای شست و شو مناسب باشد.
  5. – اگر فضا کافی دارید می توانید یک انبار کوچک نیز درون ان در نظر بگیرید.
  6. – کابینت های با طراحی کاربردی اجرا کنید.
  7.   و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه